Belluno

Belluno

BELLUNO jest najbardziej wysuniętym na północ większym miastem Veneto. Dawniej odgrywało rolę ważnego sprzymierzeńca Wenecji, a obecnie jest stolicą prowincji, która rozciąga się głównie na wschodnie Dolomity. Jest tylko jedno bezpośrednie połączenie kolejowe z Wenecją dziennie, lecz nie więcej czasu zajmuje przejazd z przesiadką w Conegliano.

Choć miasta na południe od Belluno nie są zbytnio oddalone, zwraca się ono jednak wyraźnie ku północy — tu znajduje się węzeł sieci autobusów Dolomiti-Bus, pociągi jeżdżą regularnie doliną Piave do Calalzo, a broszury turystyczne traktują głównie o chodzeniu po górach i narciarstwie. (Informacje na temat Cortina d’Ampezzo i północnego skraju Veneto — patrz: Trentino-Alto Adige.) Główną atrakcją Belluno jest jego lokalizacja, lecz w starej części miasta można spędzić ze dwie godziny. Najtańszy hotel w Belluno to Da Mares, przy via F. Pellegrini 4 ( 0437/22860), około 30000 L za pokój. Informacji turystycznej udziela biuro ASVI Viaggi, Piazza dei Martin 27e(pn.-pt. 9.00-12.30 i 15.30-19.00, sb. 9.00-12.30).

Miasto

Centrum nowego miasta, gdzie można znaleźć najpopularniejsze bary i kawiarnie, stanowi Piazza dei Martiri, od którego odchodzi na południe ulica prowadząca do Piazza del Duomo, jądra starego miasta. XVI-wieczna Duomo, mieszanina gotyku i klasycyzmu, została zaprojektowana przez Tullia Lombardo i wybudowana w żółtym kamieniu, charakterystycznym dla architektury Belluno; budowla była dwukrotnie rekonstruowana po trzęsieniach ziemi, w 1873 i 1936 r. Wewnątrz są dwa dobre obrazy, autorstwa Andrei Schiavone (pierwszy ołtarz po prawej stronie) i Jacopa Bassano (trzeci ołtarz na prawo). Stateczna kampanila, zaprojektowana w 1743 r. przez Filippo Juvarrę, oferuje jeden z piękniejszych widoków na Veneto.

Palazzo dei Rettori, z końca XV w., ozdobiony ornamentyką barokową, zajmuje całą jedną krawędź Piazza del Duomo i stanowił niegdyś siedzibę weneckich władz miasta. Po prawej stronie stoi relikt bardziej niezależnych czasów, XII-wieczna Torre Civica, wszystko, co pozostało po średniowiecznym zamku. Przy via Duomo, z boku ratusza, mieści się Museo Chico (wt.-sb. 10.00-12.00 i 15.00-18.00, nd. 10.00-12.00; 2000 L); zbiory obejmują liczne dzieła trzech najbardziej znanych artystów belluńskich — malarzy Sebastiano i Marco Riccich oraz rzeźbiarza-drzeworytnika Andrei Brustolona — którzy urodzili się tu w latach od 1659 do 1673.

Via Duomo kończy się na Piazza del Mercato, maleńkim skwerze okolonym renesansowymi domami z portykami. Główna ulica starego miasta, via Mezzaterra, prowadzi do średniowiecznej Porta Ruga (trzeba pójść na lewo brukowaną drogą, 50 m od końca ulicy), skąd rozciąga się niemal tak piękny widok jak z kampanili.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *