Bolonia – Gastronomia i życie nocne

Bolonia – Gastronomia i życie nocne

Odwiedzanie restauracji, barów i nocnych klubów stanowi rdzeń życia towarzyskiego w Bolonii, a niektóre osterie w mieście łączą w sobie te trzy funkcje, gdyż są czynne do późnej nocy. Władze podjęły również próbę zahamowania masowego eksodusu z miasta w sierpniu, organizując letni festiwal sztuki, z wieczornymi koncertami i pokazami wideo na dziedzińcach budynków publicznych. Dobrze jest też znaleźć się tu w okresie Ferragosto, kiedy wszyscy wylęgają na wzgórza jednego z parków za miastem na całonocną zabawę. Informacje na ten temat można wyczytać w ukazującym się co dwa tygodnie informatorze La Mongolfiera, gdzie szczegóły podane są po włosku, lecz łatwo dadzą się odcyfrować. Pożyteczny może być również II Bo, tygodnik z ogłoszeniami i pewną informacją, obejmującą znaczny obszar wokół Bolonii.

Wyżywienie: przekąski, kawiarnie i restauracje

Bolonia nosi przydomek „La Grassa” (tłusta), gdyż tutejsza tradycja kulinarna stawia raczej na kalorie niż pomysłowość. Waga, jaką przywiązuje się tu dojedzenia, bywa rzeczywiście przesadna. Ludzie przyjeżdżają z daleka, żeby zjeść w restauracjach, które uchodzą za najlepsze w kraju, i nawet w skromnych restauracjach i wielu osterie potrawy są najwyższej jakości; brak jadłospisu przy drzwiach i wyrafinowanego wystroju wnętrza oznacza, że lokalem warto się zainteresować.

Na śniadanie najlepiej iść do Impero, via Indipendenza 39, gdzie wyrabiają doskonałe rogaliki i ciasta. W porze południowej przekąsić coś można w Buffet della Stazione na dworcu kolejowym, gdzie są smaczne tagliatelle lub poprosić o potrawę dnia —jeśli zjeść przy barze, ceny są nie do pobicia. Altero, przy via Indipendenza 33 i via Ugo Bassi 10, to najlepsze miejsca na pizzę. La Torinese Sałata, pod sklepieniami Palazzo del Podesta, Piazza Maggiore, podaje ąuiches i faszerowane warzywa. Roberto, via Clavature 18, to mały bar z kanapkami i posiłkami w porze lunchu. Przy tej samej ulicy pod numerem 7 jest także rosticceria, gdzie wybiera się coś z gotowych potraw, które są następnie podgrzewane; siedzi się przy kontuarze.

W restauracjach najbardziej wypróbowane są dania z wieprzowiny, spaghetti i nabiału, i szkoda byłoby przyjechać do Bolonii i nie zjeść tutejszych smakołyków; pokręciwszy się trochę po mieście można znaleźć lokal, gdzie pełny posiłek kosztuje 15-20000 L. Boni, via Saragozza 88, oferuje bardzo dobrą kuchnię emiliańską, podobnie jak Lamma przy via dei Giudei 4, popularny lokal o atmosferze pubu. Po dania rodzinne typu bolońskiego można iść do Fantoni przy via del Pratello 11 .jednej z najstarszych ulic w mieście. Buca San Petronio przy kościele San Petronio, via Musei 4, podaje bardziej wyrafinowane, lecz tradycyjne potrawy, a w lecie wystawianych jest na zewnątrz kilka stolików. Centro, via Indipendenza 45, i Bassotto, via Ugo Bassi 8, są czynne do 2.00 i podają wysokiej jakości szybkie dania w komfortowych warunkach. O wiele droższa jest restauracja Grassilli, via del Luzzo 3 — niezapomniane przyżycie, lecz trzeba zarezerwować stolik. Clorofilla, strada Maggiore 64, specjalizuje się w kuchni jarskiej, podaje crescente ripiena i mnóstwo sałatek; Oggi Si Vola przy via Urbana 7 to restauracja makrobiotyczna dla niepalących.

Wyłącznie na drinka najmodniejsi bolończycy chodzą do Mocambo, maleńkiego baru na via d’Azeglio; wiele jest też dobrych barów przy via Zamboni i wokół, w dzielnicy studenckiej. We Frule, na via Clavature przy Piazza del Francia, przyrządzają bardzo dobre frullati. La Torinese, Piazza Re Enzo, serwuje świetną gorącą czekoladę. Na lody najlepiej iść do Gianni, via Montegrappa 11, przecznica via Indipendenza, lub kupić je w jednym z kiosków wokół murów miejskich (III-X). Jest też Pino, na via Castiglione, główny oddział najlepszej sieci lodziarni w Bolonii.

Sklepy i targi

Bardzo intrygująco przedstawia się wizyta w bolońskim sklepie spożywczym, szczególnie pomiędzy Piazza Maggiore a Due Torri; w Tamburini, przy via Caprarie 1, wybór artykułów żywnościowych przyprawia o zawrót głowy. W centrum miasta znajdują się również targi, w tym dwa pod dachem. Mercato delle Erbe, via Ugo Bassi 2 (pn.-sb. 7.15-13.00 i 17.00-19.00, zamkn. cały czw. oraz sb. po południu), jest największy i najruchliwszy, z ponad setką stoisk, w których sprzedaje się wszystko, co jadalne. Targ przy via Clavature (te same godziny otwarcia) jest zbliżony w charakterze; jest także targ pod gołym niebem przy Piazza Aldrovandi, wzdłuż strada Maggiore — mniejszy, żywnościowo-kwiatowy, nieczynny we wtorki po południu. Z supermarketów najlepiej iść do Co-op przy via Montebello 2 za dworcem —jest to emiliańska sieć, która symbolizuje spółdzielcze tradycje produkcji żywności w regionie. I wreszcie jest też La Montagnola, targ pod gołym niebem na Piazza VII Agosto w piątki i soboty, od świtu do zmroku, gdzie sprzedaje się właściwie wszystko, lecz warto tam iść szczególnie ze względu na nową i używaną odzież.

Życie nocne: osterie i kluby

Osterie od kilkuset lat stanowią rdzeń bolońskiego życia nocnego – są to lokale typu angielskiego pubu, czynne do późna, gdzie idzie się raczej na drinka niż by coś zjeść, choć można dostać jakieś przekąski (raczej drogie). Matusel, przy via Bertolini 2, opodal uniwersytetu, to ożywiona i hałaśliwa osteria, z pełnymi posiłkami po rozsądnych cenach. W Orsa, via Men tana 1, zimą grają jazz. Poeti, via Poeti 1, koło Piazza Cavour, kultywuje długą tradycję: w tym starym palazzo osteria istnieje już od XVII w. Ceny nie są nadmiernie wygórowane, a czasami występuje tu jakiś zespół muzyczny. Biassanott, na via Piella, to kolejny lokal z towarzyską atmosferą, czynny do 4.00; Senzanome, via Senzanome 42, proponuje dobre posiłki i szeroki wybór piw i win. Marione, przy via San Felice 137, blisko bramy miejskiej, to stara, zadymiona i mroczna knajpa, z dobrym winem i przekąskami. I wreszcie w Osteria delllnfedele, na via Gerusalemme, jest dobre tanie jedzenie, lecz warto przyjść również tylko na drinka.

Jest też w mieście sporo dyskotek i klubów. Cassero, Porta Saragozza 2, mieszczący się w bramie miejskiej, to klub homoseksualny, z kawiarnią i księgarnią, czynny codziennie. Zelig, via Porta Nuova 9, to klub, gdzie obowiązują eleganckie stroje. Latem w Giardini Margherita organizuje się miejsce do tańca. Tańczyć można również w Kinky Club, Galleria Due Torri 1, lecz kontrola przy wejściu jest tu bardzo ścisła i trzeba się przyzwoicie ubrać (czw.-sb. wieczory homoseksualne).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *