Bolonia

Bolonia

Stolica Emilii, BOLONIA, weszła w latach 80-tych w okres gospodarczego rozkwitu i tutejszy przemysł komputerowy wniósł bogactwo w stare ceglane pałace i place z portykami. Dawniej miasto było znane głównie ze swej kuchni, bez wątpienia najbardziej urozmaiconej w kraju, i oczywiście ze swych inklinacji politycznych. „Czerwona Bolonia” od końca wojny stanowiła fortecę i duchowe centrum włoskiej partii komunistycznej, toteż nieprzypadkowo właśnie tutaj ugrupowania faszystowskie dokonały najokrutniejszego aktu terrorystycznego od czasów wojny — wysadzenia w powietrze dworca kolejowego w 1980 r.

Bolonia jest bodaj najurodziwszym miastem we Włoszech po Wenecji. Centrum miasta, okolone obwodnicą, zbudowane jest na planie średniowiecznym: od wielkiego Piazza Maggiore odchodzi promieniście seria ulic, których domy z czerwonej cegły, kryte dachówką, ozdobione są balkonami. Pomników i ciekawostek starczy na wiele dni zwiedzania, lecz miasto jest rozkoszne samo w sobie, uniwersytet i oświecone władze miejskie troszczą się o to, by zawsze działo się tu coś ciekawego (teatr, muzyka, doskonały festiwal letni), scena kawiarniano-barowa należy do najbardziej ożywionych w całych Włoszech. Jedyny problem to wydatki: nowo zdobyty dostatek Bolonii znajduje odzwierciedlenie w kosztach utrzymania, należących do najwyższych we Włoszech, miasto bije pod tym względem nawet Florencję i Mediolan; szczególnie życie nocne może być dużym obciążeniem dla kieszeni, a znalezienie taniego noclegu bywa bardzo trudne.

Dojazd, informacja i komunikacja

Jadąc do Bolonii samochodem przecina się nowoczesną dzielnicę feira, salon wystawowy północnowłoskiego przemysłu, gdzie ciągle odbywają się targi, a fabryki i plątanina autostrad przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza. Lotnisko bolońskie ( 311578) znajduje się na północny zachód od centrum i ma połączenie z dworcem kolejowym autobusem nr 91 (2 nagodzinę). Dworzec kolejowy (• 246490) znajduje się na Piazza delle Medaglie d’Oro, koło Porta Gallerią, i tu przyjeżdżają wszystkie pociągi dalekobieżne; autobusy dalekobieżne przyjeżdżają na dworzec autobusowy ( 235105), na pobliski Piazza XX Settembre. Informacji udziela oddział EPT na lotnisku i dworcu kolejowym (pn.-sb. 9.00-19.00, nd. 9.00-13.00) i główne biuro przy l/d Piazza Nettuno (pn.-sb. 9.00-12.30 i 14.00-19.00;239660), oferując broszury z programem wydarzeń kulturalnych, plany i inne materiały turystyczne; można tu również zarezerwować miejsce w hotelu.

W centrum miasta najlepiej poruszać się piechotą: łatwiej w ten sposób docenić urodę sieci portyków i skwerów składających się na centro storico, a jest ono na tyle małe, że lepiej zaoszczędzić na biletach autobusowych. Jeśli jednakże chcesz szybko przedostać się z miejsca na miejsce lub znaleźć się poza centrum, autobusy jeżdżą! sprawnie i często. Bilety (600 L) kupuje się w tabacchi i są ważne na dowolną liczbę przejazdów w ciągu jednej godziny. Informacja w budce przy 1/1 Piazza Re Enzof (239754 i 248374).

Noclegi

Jeśli chodzi o noclegi, Bolonia nie jest nastawiona na turystów, a już najmniej na osoby, które mają skromny budżet: jest tu kilka tanich hoteli i niewygodnie I umiejscowiony kemping. EPT dysponuje wykazem hoteli i rezerwuje pokoje (patrz wyżej), można również iść od razu do jednego z wymienionych poniżej miejsc.

Jak zwykle, najtańsze jest miejskie schronisko młodzieżowe, 6 km od centrum miasta przy via Viadagola 16 (•» 519202), gdzie dla członków IYHF opłata za łóżko wynosi około 10000 L. Autobus nr 93 zawozi pod same drzwi, lecz kursuje tylko do godz. 20.15 w ciągu tygodnia i do 14.15 w soboty; wtedy trzeba jechać autobusem nr 19 z via Irnerio i przejść pieszo pozostałe 1,5 km (cisza nocna 23.30).

Bolonia ma tę zaletę, że niektóre z tańszych hoteli znajdują się stosunkowo blisko centrum. Pensione Fiorita, via San Felice 6 (» 229560), przecznica via Ugo Bassi, jest zaniedbany, lecz mimo to opłacalny, z dwójkami po 35000 L. Pensione Nem za dworcem, przy via Serra 7 (•» 369893), jest latem popularna wśród turystów z plecakami i ma czyste, niewyszukane pokoje po 33 000 L, a w pobliżu znajduje się znakomita latteria. Pensione Farini, w cieniu Due Torre przy via Farini 13 (• 271969), ma dwójki od 34000 L. Trochę droższe jest Orologio, via IV Novembre 10 (• 231253), z pokojami po 46000 L wychodzącymi na Piazza Maggiore. Trzeba zarezerwować pokój wcześniej, gdyż zawsze jest komplet. Miła atmosfera panuje również w Hotel Accademia przy via Belle Arti 6 (» 232218) w dzielnicy uniwersyteckiej, a cena wynosi około 50 000 L.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *