Conegliano

Conegliano

Na północ od Treviso, wokół sympatycznego miasta CONEGLIANO, krajobraz przestaje być nużący. Okoliczne wzgórza pokryte są winnicami, a produkcja wina (szczególnie Prosecco) jest kluczowa dla gospodarki regionu. W 1876 r. założono w Conegliano pierwszą wyższą szkołę hodowców winorośli, a dziś turyści mogą tu zwiedzić dwa szlaki winne; Strada del Vino Rosso ciągnie się 68 km na południowy wschód do ODERZO, lecz ciekawsza jest droga na zachód, 42-kilometrowa Strada del Vino Bianco wiodąca do VALDOBBIADENE. Szczegóły na temat tych szlaków można uzyskać w niezwykle pomocnym biurze AAST, dokładnie naprzeciwko dworca kolejowego przy viale Carducci 32. Dojazd do Conegliano jest nieskomplikowany, gdyż zatrzymuje się tu regularnie pociąg z Wenecji do Udine.

Miasto

Stare miasto Conegliano, przywarłe do zbocza Colle di Giano, znajduje się na wprost dworca. Najbardziej ozdobnym elementem via XX Settembre — pierwotnie głównej ulicy — jest niezwykła fasada Duomo: XIV-wieczny portyk, pokryty w XVI w. freskami, stapia się niejako z sąsiednimi budynkami. Wnętrze kościoła było wielokrotnie przebudowywane, lecz zachowały się fragmenty XV-wiecznych fresków; największą ozdobą kościoła jest doskonały obraz ołtarzowy Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych i aniolow, namalowany w 1493 r. przez Giambattista Cimę, najsławniejszego syna Conegliano.

Miejsce urodzenia Cimy, dom nr 24 przy via G. B. Cima (na tyłach Duomo), zostało przekształcone w Casa Museo di G. B. Cima (sb. i nd. 16.00-18.00; wstęp wolny), gdzie obejrzeć można głównie reprodukcje jego obrazów i znaleziska archeologiczne z okresu restauracji domu.

Museo Civico (latem wt.-nd. 9.00-12.00 15.30-19.00; zimą wt.-nd. 9.00-12.00 i 14.00-17.30; 1500 L) mieści się w głównej wieży zrekonstruowanego castello na szczycie wzgórza. Wśród obrazów, w większości warsztatowych, nie ma arcydzieł, a wystawy medali, map, pamiątek wojennych, broni itp. nie są szczególnie interesujące. Rekompensują to jednak inne atrakcje muzeum: na pierszwym piętrze jest doskonała wystawa zatytułowana Winogrona w sztuce — wspaniale i ze znawstwem przedstawiony motyw winogron we wszystkich formach sztuki, a z dachu rozciąga się przepiękny widok.

Na via Settembre XX są wszelkie możliwe kawiarnie, bary i sklepy spożywcze. Jeśli planujesz nocleg, pod numerem 129 jest dobry hotel Canon d’Oro (• 0438/ 22173), z dwójkami po 46000 L i więcej, i doskonałą restauracją; podawane tu prosecco uchodzi za najlepsze w mieście. Pokoje w Studio, via Istria 51 (• 0438/ 22320), są o około 20000 L tańsze, więc można tu przenocować, a zaoszczędzoną sumę przeznaczyć na ucztę w Canon d’Oro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *