Feltre

Feltre

Zabytkowe centrum FELTRE, usadowione na wąskiej grani nad nowym miastem, zawdzięcza swój czarujący wygląd katastrofie z 1509 r., kiedy podczas wojny Republiki Weneckiej z Ligą w Cambrai wojska cesarskie postanowiły ukarać miasto za przymierze z Wenecją, zmiatając je z powierzchni ziemi. Wenecjanie zajęli się odbudową i w ciągu dwóch dziesięcioleci ulice wyglądały mniej więcej tak, jak teraz. W promieniu wielu mil trudno o lepszy przykład typowego XVI-wiecznego miasta.

Tylko jeden pociąg jedzie bezpośrednio z Wenecji do Feltre (ten sam co do Belluno); częstsze połączenia kursują z Padwy (90 min). Bardzo dużo jest połączeń z Belluno (30 min).

Miasto

Najkrótsza droga ze stacji do starego miasta prowadzi wzdłuż viale del Piave, następnie via Garibaldi (z dużym wyborem barów, restauracji i hoteli) i via Castaldi, która dochodzi do Duomo i baptysterium u podnóża grani. Najciekawsze zabytki w Duomo to krzyż bizantyński z VI w. i grobowiec wykonany przez Tullia Lombardo. U szczytu schodów przechodzących obok baptysterium, po drugiej stronie ulicy, znajduje się południowa brama miasta, pod którą zaczynają się długie, kryte schody wiodące w górę do samego serca starego miasta.

Wychodzi się obok XVI-wiecznego municipio, którego portyk projektował Palladio. Za płaszczyzną Piazza Maggiore wyrasta baszta średniowiecznego castello.

W lewo od placu odchodzi główna ulica Feltre, via Mezzaterra, opadająca ku XV-wiecznej Porta Imperiale. Prawie wszystkie domy pochodzą tu z XVI w., a na wielu wymalowane są freski pędzla największego artysty z miasta, Lorenza Luzzo, lepiej znanego jako II Morto da Feltre (Nieboszczyka z Feltre) ze względu na bladą karnację. Via L. Luzzo, równie ozdobne przedłużenie via Mezzaterra po drugiej stronie placu, prowadzi do Museo Civico (wt.-pt. 10.00-13.00, sb. 10.00-13.00 i 16.00-18.00, nd. 11.00-13.00 i 16.00-18.00; 1000 L), gdzie znajduje się świetlista Madonna II Morta, obrazy Cimy i Gentillego Bellini, a także wystawa znalezisk rzymskich i etruskich. Niektórzy uważają, że najlepszym dziełem II Morta jest Przemienienie w kościele Ognissanti, który jest rzadko otwarty, ale można spróbować szczęścia idąc przez Porta Oria (koło Museo), potem w dół wzgórza i przez minutę wzdłuż Borgo Ruga.

W Feltre jest również osobliwe muzeum — Museo Rizzarda (VI-IX wt.-nd. 10.00-13.00 i 16.00-19.00; 1000 L), przy via del Paradiso 8, równoległej do via Mezzaterra. Znajdują się tu zbiory sztuki współczesnej i wystawa dzieł z kutego żelaza, wykonanych głównie przez Carlo Rizzardę (1883-1931), byłego właściciela domu. Być może, nie brzmi to zbyt zachęcająco, lecz finezyjność dzieł Rizzardy jest zadziwiająca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *