Na południe od Modeny

Na południe od Modeny

Na południe od Modeny leży pogórze Apenin, porośnięte lasami dębowymi, grabowymi i orzechowymi. W góry wciskają się wąskie drogi i wiodą do Toskanii przez Foce delle Radici lub Abetone. Z tych wysokich przełęczy można się wspiąć pieszo na crinate, główną grań pasma apenińskiego. Ponad granicą lasów przez kolejne szczyty prowadzą szlaki turystyczne, ze stromymi zboczami po obu stronach. Można nimi dojść do kilku jezior polodowcowych, lecz trasy są imponujące głównie ze względu na wspaniałe widoki.

Dla wielu główną atrakcją małych miejscowości podgórskich jest tutejsza kuchnia. Biuro turystyczne proponuje „trasy dla smakoszy”, gdzie można wypróbować prawdziwą kuchnię modeńską, lecz nie jest to tak bardzo potrzebne, bowiem przydrożne tablice informują, gdzie można zjeść alla tua nonna, czyli jak u babci: mortadella, salami lub crescente (coś w rodzaju chleba pitta jedzonego z sosem mięsnym z dodatkiem czosnku, rozmarynu i parmezanu). Wariacją na ten sam temat jest gnocco fritto — smażone kostki ciasta podawane z salami lub szynką. Wyżej w górach nadal przyrządza się ciacci, naleśniki z mąki kasztanowej wypełnione ricottą (twarogiem) z cukrem — i likier nocino z włoskich orzechów (które powinno się zbierać w noc świętego Jana, 24 czerwca).

Jedzenie nie powinno jednak przesłaniać krajobrazu, który bywa wspaniały. Trudno polecić jakieś konkretne miejsce. Obszar jest pełen niedostępnych wsi i uznanych celów turystycznych jest bardzo niewiele. Najbliżej Modeny, z dojazdem autobusowym, znajduje się okolona pastwiskami i wiśniowymi sadami VIGNOLA, gdzie w kwietniu odbywa się festiwal wiosenny. Tutejszy zamek jest szczególnie dobrze zachowany i był jednym z wielu wybudowanych w celu obrony przejść przez rzekę Panaro do sąsiedniego państwa bolońskiego. W położonej jeszcze dalej od Modeny (również z połączeniem autobusowym) wiosce SAN PELLEGRINO IN ALPE znajduje się muzeum etnograficzne, dające przegląd dawnych obyczajów chłopskich i stylu życia w okolicy.

Podczas ostatniej wojny prowadzono tu działalność partyzancką, a górskie domy chłopskie i stodoły stanowiły idealne kryjówki. Sabotaż transportu i połączeń komunikacyjnych oraz ukrywanie zbiegłych jeńców wojennych karane były śmiercią; Museo della Repubblica w XII-wiecznej twierdzy MONTEFIORINO gdzie w 1944 r. przez krótki czas istniała republika partyzancka — upamiętnia licznych rozstrzelanych. Do miasteczka piętrzącego się na skale nad rzekami Doi i Dragone jedzie się z Modeny niecałe dwie godziny.

Własnym samochodem warto przejechać przez góry z Modeny do Pizy, kierując się szosą N 12 ku małym miejscowościom wypoczynkowym wokół Monte Cimone, najwyższej góry w całym masywie, najeżonej słupami wyciągów narciarskich. Położone dalej na zachód miejsca w rodzaju Lago di Ninfa, przy zjeździe pomiędzy Pian del Falco i Passo del Lupo, w weekendy są również zatłoczone, lecz warto tam zajechać w tygodniu lub pospacerować po zboczach Monte Giovo, kilka kilometrów dalej. Autobusy z Modeny jeżdżą do PIEVEPELAGO i SESTOLA, dwóch głównych ośrodków w tej okolicy; można z nich dotrzeć do Lago Santo i małego okolonego szuwarami Lago Baccio, na wysokości 1554 m. Jeśli chce się uciec od tłumów, trzeba kupić mapę i wypuścić się na zaznaczone tam szlaki. Szlak # 000 prowadzi na wysokości około 1500 m z Passo delle Radici do Abetone, Passo di Croce d’Arcana i Lago Scaflaiolo kilka kilometrów dalej. Szlak # 401 wiedzie wzdłuż grani w kierunku FANANO (skąd jeżdżą autobusy do Modeny) do Lago Pratignano, płytkiego, pokrytego roślinnością jeziora pośród lasów i łąk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *