Na południe od Parmy

Na południe od Parmy

Krajobraz wokół Parmy stanowi dziwny melanż: niektóre drogi wiodą przez ponure parowy w cieniu pionowej ściany skalnej; inne wydają się prowadzić donikąd, wynurzają się pośród otwartych łąk i sadów, a żyzne ziemie uprawne ciągną się aż po horyzont.

Słynna parmeńska szynka (prosciutto di Langhirano, spożywana z samym masłem) pochodzi z pogórza wokół LANGHIRANO, które ma połączenie autobusowe i Parmą. Broszury turystyczne informują, że szynka kruszeje tu tak wyśmienicie ze względu na unikalną mieszaninę czystego górskiego powietrza i morskiej bryzy owiewającej Apeniny z Ligurii. Samo miasto stanowi zespół magazynów z nierdzewnej stali i nie ma tu co robić, chyba kupić połeć mięsa, który wystarczy na całe wakacje. Jednakże okoliczny pejzaż, szczególnie wokół Calestano, jest przepiękny.

Ciekawszym celem podróży są zamki średniowieczne rozrzucone u podnóża gór.

W TORRECHIARA, które również ma połączenia autobusowe z Parmą, znajduje się XV-wieczny zamek z pięknymi widokami na okolicę. W Camera d’Oro (latem wt.-sb. 9.00-13.00 i 15.00-18.30; zimą wt.-sb. 9.00-13.00 i 14.00-16.00) są freski pędzla Bembo.

Nie licząc kolei, góry najłatwiej przebyć autostradą A15, która przebija się przez masyw tunelami i oferuje przelotne widoki na bujne doliny, sady i winorośl. Miejscowe kobiety ryzykują życie i zdrowie, wspinając się ponad barierki i handlując na twardym poboczu grzybami: do drzew przywiązują plastikowe worki, które na wietrze zachowują się jak zwariowane sterowne balony, co z dala sygnalizuje obecność przekupek. Mimo to wielu kierowców dostrzega je dopiero w ostatniej chwili i z piskiem opon hamuje, by obejrzeć, co sprzedają.

Wolniejsza N62 umożliwia dostęp do górskich crinale: szlaki te przyciągają dziś turystów, lecz podczas ostatniej wojny pełniły zupełnie inną funkcję, kiedy dorośli i dzieci wędrowali tędy z wybrzeża z workami soli, aby zdobyć za nie żywność. Pisarz Erie Newby po ucieczce z obozu jeńców wojennych skrył się w jednej z tutejszych wsi; jego książka Miłość i wojna w Apeninach, opisująca te zdarzenia, chyba najlepiej oddaje piękno regionu i rozciągające się stąd niebywałe widoki wszerz całych Włoch.

CORNIGLIO, do którego jedzie się autobusem z Parmy, jest ośrodkiem narciarskim i turystycznym, a zakwaterować można się również w większości pobliskich wsi — w Bosco di Comiglio, 10 km dalej, jest hotel Ghirardini (0521/88923). Autobusy pokonują ostre wiraże dróg prowadzących do Monchio (11 km), Trefiumi (16 km) i Prato Spilla (23 km od Corniglio), położonych na dolnych zboczach Monte Malpasso, połyskujących jeziorkami i stawami.

Autobusem z Corniglio jedzie się do oddalonego o 14 kilometrów LAGDEI, skąd prowadzi ścieżka do Lago Santo — 45-minutowy spacer; czasami działa również wyciąg krzesełkowy nad jezioro. Schroniska górskie, gdzie można spędzić noc, są w Lagdei (0521/88936), a koło szczytu Monte Orsaro jest Rifugio Mariotti (0521/282344). Jeśli interesują cię trudniejsze szlaki, należy jechać autobusem z Parmy (kursuje 3-4 dziennie) do RIGOSO, a stąd trzeba dojść 5 kilometrów do szlaku GEA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *