Od Triestu do Duino

Od Triestu do Duino

Położone najbliżej Triestu kąpielisko na Triestine Riviera jak się szumnie nazywa dwudziestokilometrowy odcinek wybrzeża od Duino — to BARCOLA, dokąd kursuje z miasta autobus nr 6. Zbudowane zostało w dniach rozkwitu Triestu pod koniec XIX w., a teraz jest to raczej przedmieście, które ożywia się latem, gdy całe miasto zdaje się tu zjeżdżać na plotki, kąpiele słoneczne i morskie. Mimo że w porcie zakotwiczone są statki towarowe i tankowce, woda jest stosunkowo czysta, a z pryszniców można korzystać za darmo.

Miramare

Bieluteńki zamek MIRAMARE na cyplu skalistego przylądka, 7 km za Triestem, jest główną atrakcją turystyczną regionu, budowlą przywodzącą na myśl czasy Ludwika Bawarskiego. (Dojazd autobusem nr 36 z Triestu lub Barcoli albo pociągiem z Triestu). Arcyksiążę Maksymilian Ferdynand, młodszy brat cesarza Franciszka Józefa, został w tym miejscu zniesiony na brzeg przez szkwał i postanowił wykupić cypel. W latach 1856-1870 wznoszono zamek i zagospodarowywano okolice, lecz Maksymilian nie dożył chwili ukończenia budowy — przyjąwszy od Napoleona III ofertę objęcia tronu „cesarza Meksyku” w 1867 r. został stracony przez republikanów meksykańskich. Jego żona Charlotte postradała zmysły, co dało początek legendzie, że źle skończy każdy, kto spędzi noc w Miramare.

Kiczowate wnętrze (pn. 9.30-13.30, wt.-pt. 9.30-13.30 i 14.30-18.00, sb. i nd. 9.00-12.30 i 14.30-18.00) jest świetnym przykładem dekadencji w królewskim stylu. Na przykład „Salon monarchów” zdobią portrety króla Norwegii, cesarza Brazylii, cara Rosji itd. —mógł tu znaleźć swoje miejsce największy nawet łgarz i despota, byle był monarchą. Salon niejako przygotowuje na zwiedzanie sypialni z obrazami przedstawiającymi najważniejsze wydarzenia z historii regionu, której ukoronowaniem była oczywiście budowa zamku. Inne sale są urządzone jak pomieszczenia okrętowe, co odzwierciedla przywiązanie Maksymiliana do marynarki austriackiej.

Od czasu do czasu z Triestu do Miramare można popłynąć statkiem — informacja w biurze turystycznym. W lipcu i sierpniu nad morzem odbywa się widowisko „światło i dźwięk” zatytułowane „Maksymilian Meksykański: tragedia cesarza”, co wieczór dwukrotnie we wtorki, czwartki i soboty; pierwszy pokaz we wtorki jest w języku angielskim.

Duino i okolica

Miejscowość DUINO (autobus nr 43 z Triestu) jest zdominowana przez XVI-wieczny zamek, po dziś dzień siedzibę książąt Thum i Taxis. To tutaj Rilke zaczął pisać Elegie duinejskie, dzieło poświęcone księżnej — pani zamku. Zamek mogą zwiedzać tylko zorganizowane wycieczki, lecz można się dostać do ruin zamku XI-wiecznego (codz. 10.00-12.00 i 17.00-19.00), skąd rozciągają się wspaniałe widoki.

Autobus z Triestu jedzie dalej do SAN GIOVANNI DEL TIMAVO, zatrzymując się przy gotyckim kościele San Giovanni in Tuba, wybudowanym na miejscu bazyliki z V w. Kilka metrów dalej, niewiele poniżej poziomu drogi, spośród wapienia wyłania się rzeka Timavo, po około czterdziestu kilometrach podziemnego nurtu. Woda jest lodowato zimna, a w głębokim jeziorku rzecznym poniżej źródła szmaragdowe paprocie falują z prądem. Mimo zgiełku jest to tajemnicze miejsce. Źródło jest opisane w Eneidzie Wergiliusza, a grecki geograf i podróżnik Strabo mówi, że rósł tu święty las, gdzie składano ofiary z koni Diomedesowi, bohaterowi wojny trojańskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *