Padwa – Prato della Valle – Duomo

Prato della Valle i Santa Giustina

Trochę dalej na południe rozciąga się Prato della Valle, uchodzące za największy plac miejski we Włoszech; jest to miejsce dość ponure, obwiedzione nadmiernie szerokimi drogami i nawet letni festyn niewiele poprawia atmosferę.

Do jednej krawędzi placu przylega XVI-wieczna Basilica di Santa Giustina (pn.-sb. 7.30-12.00 i 15.30-19.30, nd. 7.00-13.00 i 15.30-19.30). Jedynymi wartymi wzmianki ornamentami nagiej fasady ceglanej są piętnastowieczne gryfy: jeden z rycerzem, drugi — z lwem; w lodowatym wnętrzu nie znajduje się nic ciekawego z wyjątkiem ogromnego malowidła — Męczeństwa iw. Justyny — pędzla Paola Veronese (w apsydzie), wybitnych warsztatowo rzeźbień na stallach chóru oraz sarkofagu, w którym niegdyś znajdowały się relikwie św. Łukasza Ewangelisty (apsyda lewego transeptu).

Ciekawsze są fragmenty wcześniejszej architektury kościoła. W prawym transepcie kamienne przęsło otwiera się na Korytarz Męczenników, kompozycję elementów architektonicznych od V do XII stulecia, prowadzącą do Sacellum di Santa Maria e San Prosdocimo, miejsca, gdzie pochowany jest św. Prosdocimus. Był on pierwszym biskupem Padwy w IV stuleciu, gdy założono kościół, i przedstawiony jest tutaj na panneau z V w. XV-wieczny stary chór, do którego dochodzi się łańcuchem korytarzy z kaplicy po lewej stronie prawego transeptu, zawiera stalle wspaniale zdobione techniką markieterii.

Uniwersytet

Via Umberto prowadzi w stronę uniwersytetu, którego głównym gmachem jest Palazzo del Bó („wół”, od znajdującej się tu wcześniej karczmy). Założony we wrześniu 1221 r. uniwersytet w Padwie jest najstarszy we Włoszech po bolońskim i herby zdobiące dziedziniec i Salę Wielką świadczą o społecznej i intelektualnej randze jego wychowanków. W 1594 r. wybudowano tu pierwsze stałe laboratorium anatomiczne, co bez wątpienia wielce pomogło Williamowi Harveyowi (który otrzymał tu dyplom w 1602 r.) w sformułowaniu teorii krążenia krwi. W łatach 1592-1610 Galileusz wykładał tu fizykę z mównicy, którą do dziś można oglądać. Natomiast w 1678 r. Elena Lucrezia Comer Piscopia jako pierwsza kobieta otrzymała dyplom uniwersytecki w postaci doktoratu z filozofii — na dziedzińcu znajduje się jej posąg. (Oprowadzanie IX-VI pn.-pt. 9.30, 11.30, 15.30 i 17.30, sb. 9.30 i 11.30; VIII pn.-sb. 9.30 i 11.30.)

Centralne place

Obszar na północ i na zachód od uniwersytetu stanowi rdzeń miasta. Idąc kawałek na północ od uniwersytetu, po lewej stronie znajduje się Caffó Pedrocchi, dawniej główny salon intelektualny miasta; dziś lokal spełnia wiele innych funkcji — szykownej kawiarni, sali koncertowej i centrum konferencyjnego.

Piazza delle Frutta i Piazza delle Erbe, gdzie codziennie odbywają się targi, otoczone są barami, restauracjami i sklepami. Rozdziela place niezwykły Palazzo della Ragione lub Salone (wt.-nd. 9.30-12.30 i 15.30-19.30; 2000 L) — po wybudowaniu w 1210 r. ta olbrzymia sala była największym pomieszczeniem na świecie, wzniesionym na szczycie niższej kondygnacji. Jej ornamentyka była kiedyś równie imponująca jak jej ogrom, lecz oryginalne freski Giotta i jego pomocników zostały zniszczone podczas pożaru w 1420 r.; zachowało się jednak trochę fresków pędzla Giusto de’Menabuoi; większość istniejących fresków jest dziełem artysty Nicola Miretto (1425-1440). Sala wykorzystywana jest głównie do obrad rady miejskiej, a dawniej obywatele Padwy mogli tu odwoływać się do sprawiedliwości — stąd nazwa Palazzo della Ragione, czyli „pałac rozumu”. Olbrzymi drewniany koń z nieproporcjonalnie wielkimi gonadami, wzorowany na rzeźbie Gaitamelata dłuta Donatella, wykonany został z okazji turnieju rycerskiego w 1466 r.

Duomo i baptysterium

W pobliżu znajduje się padewskie Duomo (codz. 7.00-12.00 i 16.00-19.30), niepiękny kościół, którego architekt ściągnął projekt z rysunków Michała Anioła. Jednak przylegające do niego romańskie baptysterium należy do mało znanych osobliwości Padwy (IV-IX pn.-sb. 9.30-12.30 i 15.00-18.00, nd. 9.30-12.00; X-III 9.30-12.00 i 14.30-17.30, nd. 9.30-12.00; 2000 L). Wybudował je w XIII stuleciu Carraresi, a ozdobił wiek później Giusto de’Menabuoi, którego cykl fresków stanowi fascynujące zestawienie z dziełami Giotta w Cappella degli Scrovegni. Wpływy Giotta są oczywiste, lecz dążąc do większego realizmu Giusto zatracił monumentalność mistrza, co spowodowało, że postacie wyglądają nieporadnie i nieprzekonywa-jąco. Mimo to cykl zawiera wiele zachwycających scen, a żywość kolorów, rozmiary malowideł i pewna zaciszność wnętrza sprawiają, że wizyta tutaj jest niezapomniana.

Gastronomia i rozrywka

Dzięki licznej braci studenckiej bary w Padwie są czynne dłużej niż w Wenecji—wiele zamyka się dopiero o 2.00 —- a nowe lokale powstają równie często, co stare się modernizują. Obecnie modne są Alla Ventura (via SS. Martino e Solferino) i Al Coccodrillo (Riviera S. Benedetto 154). Młodzież woli jednak Lucifer Young przy via Altinate, z atmosferą jaskini diabła.

Bary w Padwie muszą zapewnić południowy posiłek gromadom wygłodniałych studentów, toteż przekąski są tu solidniejsze niż typowe tremezzini — podaje się w nich zwykle pizzę łub olbrzymich rozmiarów kanapki. Duży wybór posiłków na stojąco oferuje rosticceria przy via Daniele Manin (8.30-13.30 i 16.00-20.30), lecz za niewiele większe pieniądze można zjeść spokojnie w najlepszej z tanich restauracji, Al Traguardo, przy Piazza Petrarca (wt. zamkn.). Inne lokale, które warto rozważyć, to Alla Chiesetta, via Eremitani 16, Al Paradiso, via Altinate 11, Da Giovanni, via De Cristoforis 1, Evan’s, via B. Pellegrino 21, AWAnfora, via N. Tommaseo 13 i Vecia Padova, via Arco Valaresso 20.

Intensywność życia nocnego w Padwie zsynchronizowana jest z porami roku akademickiego; program koncertów, spektakli teatralnych itd. można znaleźć na plakatach w całym mieście, a zwłaszcza wokół uniwersytetu. Z miejscowych dzienników najobszerniejszą rubrykę „Co? Gdzie? Kiedy?” zamieszcza La Mattina. Klub filmowy Associazione Cinemauno wyświetla filmy artystyczne w kinie Esperia przy via Chiesanuova 112.

Pół tuzina stałych dyskotek w Padwie to lokale spokojniejsze; najżywsza atmosfera panuje w Ippopotamus, przy via Savonarola 149 i w bardziej wystrzałowej Extra Extra, via Ciamician.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *