Vittorio Veneto

Vittorio Veneto

Nazwa VITTORIO VENETO po raz pierwszy pojawiła się na mapie w 1866 r., kiedy dla uczczenia zjednoczenia Włoch i dla złożenia hołdu pierwszemu królowi nowego państwa (Vittorio Emanuele II) sąsiednie miasta Ceneda i Serravalle (nie darzące się uprzednio nadmierną sympatią) zostały połączone i przybrały wspólną nazwę. W połowie alei łączącej dawne miasta postawiono ratusz, a naprzeciwko — stację kolejową: tak więc podróżni wychodzą z pociągu na swego rodzaju ziemię niczyją.

Cineda

Do CENEDY, centrum handlowego Vittorio Veneto, warto przyjechać przede wszystkim ze względu na Museo della Battaglia, które znajduje się tuż obok nieciekawej katedry (V-IX wt.-nd. 10.00-12.00 i 16.00-18.30; X-IV wt.-nd. 10.00-12.00 i 14.00-17.00; 2000 L za łączony bilet do Museo della Battaglia, Museo w Serravalle i kościoła San Lorenzo) — po wyjściu ze stacji trzeba pójść w prawo aż do znaku kierującego do centrum. Bitwa pod Vittorio w październiku 1918 r. była dla armii włoskiej ostatnią potyczką pierwszej wojny światowej (dlatego w większości miast włoskich znajduje się via Vittorio Veneto) i muzeum jest poświęcone tej wieńczącej cztery lata walk bitwie.

Poza tym jedyny budynek w Cenedzie, który zasługuje na uwagę, to kościół Santa Maria del Meschio, gdzie można znaleźć znakomite Zwiastowanie pędzla Andrea Previtalego, ucznia Giovanniego Bellini. Do kościoła idzie się kawałek w lewo od drogi łączącej Ceneda-Serravalle przed placem katedralnym.

Serravalle

Wciśnięte w przewężenie parowu pomiędzy Col Visentin a Cansiglio SERRAVALLE to zupełnie coś innego. Po przejściu przez południową bramę znajdziesz się w mieście, które pozostało niemal nietknięte od XVI stulecia. Większość budynków przy via Martiri della Liberta, via Roma i via Mazzini, a także wokół przypominającej scenę Piazza Marcantonio Flaminio, pochodzi z XV i XVI w., a najpiękniejsza jest inkrustowana tarczami Loggia Serravallese. Mieści się tam obecnie Museo del Cenedese (V-IX codz. 10.00-12.00 i 16.30-18.30; X-IV codz. 10.00-12.00 i 15.00-17.00), mieszanina odłamków rzeźb, znalezisk archeologicznych, zdjętych ze ścian fresków i obrazów mniej znanych artystów.

Pożyteczniej można spędzić czas w kościele San Lorenzo dci Battuti (śr.-pn. 15.30-16.30; zwiedzanie należy załatwić w Museo del Cenedese), który znajduje się zaraz za południową bramą; zdobią go freski wykonane około 1450 r. Ten cykl fresków odkryto w 1953 r. i odrestaurowano po szkodach, które wyrządziły służby Napoleona, wykorzystując kościół jako kuchnię; cykl zalicza się do najlepiej zachowanych w całym Veneto.

Informacje praktyczne

Biuro AAST znajduje się przy Piazza del Popolo, przed stacją kolejową. Najtańszy nocleg można znaleźć w mikroskopijnym Alla Giraffa, Piazza Fontana 10 (« 0438/550269), gdzie dwójka kosztuje 22 000 L. Zjeść coś można w Trattoria alla Cerve na Piazza Flaminio i w barze-pizzerii Al 128 przy via Roma.

W Vittorio Veneto zatrzymują się trzy razy w ciągu dnia pociągi jadące z Wenecji; przez pozostałą część dnia trzeba się przesiadać w Conegliano. Rozkład jazdy między Conegliano a Vittorio Veneto należy uważnie przeczytać — niektóre połączenia dotyczą nie kolei, lecz autocorsa, autokarów, na które ważne są wyłącznie bilety kolejowe. Autocorsa i autobusy do miast u podnóża okolicznych Dolomitów odjeżdżają z dworca za Piazza del Popolo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *