Wenecja – Komunikacja

Przyjazd, informacja i komunikacja

Samoloty do Wenecji lądują albo na lotnisku Treviso (30 km od miasta), albo na miejskim lotnisku Marco Polo, na skraju laguny. Z tego pierwszego kursują autobusy na stację kolejową w Treviso, skąd w miarę szybko można dostać się do Wenecji pociągiem. Marco Polo łączą z centrum miasta autokary i bardzo drogie taksówki wodne, ale najtańszą możliwością jest odjeżdżający co godzinę autobus ACTV #5 (bilet kosztuje tylko 600L). Cały ruch drogowy kończy się na znajdującym się u wylotu Canal Grandę Piazzale Roma. Stamtąd na plac św. Marka, zatrzymując się po drodze na stacji kolejowej Santa Lucia (następny przystanek na Canal Grandę), pływają dwie linie vaporetto (tramwaj wodny). Przyjeżdżając do Wenecji samochodem, trzeba zaparkować go albo na wielopiętrowym parkingu na Piazzale Roma, albo na sąsiedniej dużej sztucznej wyspie Tronchetto, którą utworzono właśnie w tym celu. Ponieważ kolejki do obydwu parkingów mogą być ogromne, w lecie najlepiej zostawić samochód na miejskim parkingu w Mestre, a następnie przejechać przez groblę autobusem.

Główne biuro informacyjne EPT (w lecie codz. 8.30-19.00, w zimie 8.30-14.00) znajduje się pod arkadami placu św. Marka (na końcu przeciwległym do bazyliki). Mniejsze biura czynne są na dworcu kolejowym (codz. 8.00-20.00) oraz na Piazzale Roma (tylko w lecie). Rozdawana w tych biurach bezpłatna mapa jest przydatna tylko dla ogólnej orientacji. Użyteczne jest też wydawane co tydzień w lecie i co miesiąc w zimie angielsko-włoskie czasopismo Un Ospite di Venezia, które podaje aktualny rozkład jazdy waporetto oraz informacje o wystawach i wydarzeniach kulturalnych (w głównym biurze oraz w lepszych hotelach jest ono bezpłatne).

Komunikacja miejska

Wenecjanie poruszają się po swoim mieście korzystając z przenikających się wzajemnie kanałów i ulic, ale w przeciwieństwie do oczekiwań wielu turystów, miasto zwiedza się przede wszystkim pieszo. Tramwaje wodne kursują tylko po dwóch kanałach w mieście: Canal Grandę i Rio Nuovo—Rio Ca’Foscari (który łączy Canal Grandę z Piazzale Roma). Poza tym opływają one centrum miasta, łącząc punkty na jego obrzeżach z innymi wyspami. W większości przypadków najszybszym sposobem poruszania się po mieście jest chodzenie pieszo. Odległości między ważniejszymi zabytkami są bardzo niewielkie (całe miasto można przejść w ciągu godziny) i jak tylko zdobędziesz ogólną orientację, możesz śmiało zagłębić się w miasto.

Tramwaje wodne

Tramwaje wodne mogą okazać się niekiedy najszybszą metodą przemieszczania się, a nawet gdy tak nie jest, przejazd kanałem jest często przyjemniejszy. Brak jasnej numeracji na wielu z tych stateczków może być na początku mylący, ale później okazuje się, że trasy tramwajów są w zasadzie proste.

Istnieją dwa rodzaje tramwajów wodnych: vaporetti, których używa się do wolniejszych rejsów po Canal Grandę i innych trasach, oraz motoscafi, które są nieco mniejsze i szybsze. Bilety można kupić na większości przystanków i w sklepach ze znakiem ACTV. Za każdy przejazd płaci się jednakową kwotę (2000L na liniach # 2 i #4 oraz 1500L na pozostałych). W bardziej oddalonych od centrum miejscach można czasem mieć problem z zakupem biletu (szczególnie po godzinach pracy), więc lepiej kupić od razu dziesięć (un blochettó), tym bardziej, że płacąc za przejazd już na pokładzie płaci się więcej, a kara za nieposiadanie ważnego biletu wynosi 15 000L (płaci się na miejscu). Biglietto Turistico daje możliwość nieograniczonego korzystania z komunikacji przez 24 godz., ale ponieważ kosztuje on 8000L, trzeba by spędzić bardzo dużo czasu w tramwajach, żeby kupno takiego biletu opłaciło się.

WYBRANE LINIE TRAMWAJÓW WODNYCH

#1: tzw. acceleralo, najwolniejszy z tramwajów, kursuje od Piazzale Roma przez wszystkie (z wyjątkiem jednego) przystanki na Canal Grandę, wzdłuż wybrzeża San Marco do Santa Elena i na Lido.

#2: znany jako diretto, najszybszy sposób przebycia odległości między San Marco a stacją kolejową lub Piazzale Roma; od Rialto jedzie przez Rio Nuovo i Rio Foscari do końca Canal Grandę, a następnie przez San Marco na Lido. Zatrzymuje się na Canal Grandę tylko 6 razy (#1 — 14 razy).

#4: zwany turistico; letni szybki tramwaj przez Canal Grandę i na Lido.

# 5: zwany circolare, kursuje dwoma trasami. Destra jedzie od Fondamcnte Nuove, kolo Arsenale do San Zaccaria, kluczy między La Giudecca a Zattere, dojeżdża na Piazzale Roma i na dworzec, następnie płynie wzdłuż Canale di Cannaregio, z powrotem do Fondamente Nuove, wreszcie na cmentarz i na Murano. Sinistra jedzie tą samą trasą, tylko w przeciwnym kierunku, tak więc wsiadając do # 5 trzeba wiedzieć, która to wersja trasy. Czasem, zamiast przejechać na San Giorgio Maggiore i La Giudecca, # 5 kieruje się prosto w Canal Grandę. Ta, zwana barrato, wersja tej linii kursuje częściej w zimie (na tramwaju powinien znajdować się wtedy napis „Diretto — Piazzale Roma“).

#8: kursuje między Riva degli Schiavoni, San Giorgio, La Giudecca i Zattere.

#12: łączy wyspy północne z Fondamente Nuove.

Jeśli natomiast planuje się korzystanie z tramwaju więcej niż kilka razy, warto kupić Carta Venezia. Płaci się za nią także 8000L, ale uprawnia ona do jeżdżenia tramwajami i wszystkimi należącymi do ACTV autobusami za 500L (600L na diretto) przez okres trzech lat, tak więc można z niej skorzystać także przy następnej bytności w Wenecji. Karty takie wyrabia się w biurze ACTV na Corte delPAlbero, w pobliżu przystanku Sant’Angelo na Canal Grandę (potrzebny jest paszport i mała fotografia).

Rozkłady jazdy umieszczone są na każdym przystanku, a rozkłady ważniejszych linii publikuje każde wydanie Un Ospite di Venezia. Linie śródmiejskie kursują także w nocy, choć po 1.00 ich częstotliwość jest bardzo mała.

Traghetti

Ponieważ na Canal Grandę znajdują się tylko trzy mosty, dworcowy, Rialto i Accademia, traghetti (przejazdy gondolą) na drugą stronę kanału mogą oszczędzić trochę czasu, a kosztują tylko 300L i są jedynym sposobem taniej przejażdżki gondolą (w traghetto nie wolno jednak siadać). W lecie większość traghetti na Canal Grandę kursuje codz. od wczesnego rana do ok. 19.00-21.00.

Poza tym pływają jako niektóre mporetti i motoscafi traghetti przez Canal Grandę i na bliższe wyspy przykładowo, chcąc przejechać z San Zaccaria na San Giorgio Maggiore wystarczy zapłacić 1000L opłaty traghetto. Kiedykolwiek chce się przejechać jeden przystanek na drugi brzeg kanału lub zatoki, warto sprawdzić, czy można zastosować taryfę traghetto (ceny są wywieszone na kasach biletowych).

Gondole

Gondole są dziś mniej środkiem transportu, a bardziej atrakcją turystyczną. Wynajęcie jednej z nich kosztuje 50 000L na godz. (do 5 pasażerów), i 25 000L za każde następne 25 minut. W godz. między 20.00 a 8.00 rano przejazd kosztuje już 60 000L. Mimo że taryfa ustalana jest przez lokalne władze, niektórzy gondolierzy znani są z wymuszania wyższych opłat. Jeżeli więc chcesz się wybrać na przejażdżkę gondolą, koniecznie trzeba ustalić cenę przed wstąpieniem na łódź.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *