Florencja – Życie nocne – Kultura

Życie nocne

Po aktualne informacje o tym, co się dzieje we Florencji — od nieoficjalnej polityki do wydarzeń po zmroku — można zajść do Box Office, via della Pergola 1Oa/r (10.00-20.00; 242361), placówki miejscowej stacji UKF Controradio. Rubryki: co? gdzie? kiedy? można znaleźć w takich pismach jak „Firenze Spettacolo“, „Metró“ i „Time OfF”.

Życie muzyczne

Chiodo Fisso, via Dante Alighieri 16r. Dobra muzyka gitarowa, a czasem jazz; czynne co wieczór.

Pegaso, via Palazzuclo 82r. Wykonawcy jazzowi 22.00-2.30; tania karta członkowska.

Amadeus, via Alfani 26r. Jazz i rock, plus występy kabaretowe czw. i nd. ; zapisy przy drzwiach. Pn. zamkn.

Stonehenge, via dell’ Amorino 16r. Lokal dla rockmenów, działający pod hasłem „Naucz się grać i przyjdź do nas”. Wt. -nd. 22.00-4.00.

Genius, via San Galio 22r. Sesje jazzowe organizowane przez miejscową formację Red Bean, co wieczór z wyjątkiem sobót od 22.00; dobre jedzenie i picie, lecz wystrój jest nieprzyjemnie chłodny.

Jazz Club, via Nuova de’Caccini 3. Dokładnie jak sugeruje nazwa. Pn. zamkn.

Kluby / bary muzyczne / inne lokale muzyczne

Liquid, Borgo Albizi 9. Jakby undergroundowo-awangardowe, z nieustannie zmieniającym się wystrojem wnętrza. Czynne co wieczór od 22.00 do wczesnych godzin rannych.

Last Exit, Borgo Pinti 17r. Ognisko tendencji psychodelicznych. Wt.-nd. 22.00-3.00.

Cayenna, via Carducci 37r. Schodzą się tu miejscowi działacze ekologiczni; podaje się piwo, wino i świeże rogaliki do późna w nocy. Śr.-pn. 21.00-1.00.

Danny Rock, via Pandolfini 13. Zatrudniają francuskiego kucharza, który przyrządza cudowne crepes (naleśniki) i inne dania; na dużych zwieszonych z sufitu ekranach wyświetlane są koncerty i zawody sportowe. Czynne 19.30-1.00 (2.00 sb.).

Sfizio, Lungamo Cellini 1 r. Nowy lokal z szafą grającą wideo oraz miejscami do słuchania na zewnątrz, blisko Arno—niestety między rzeką a klubem jest ruchliwa ulica.

CaR Voltaire, via della Scala 9r. Baza lewicowego stowarzyszenia, które organizuje wystawy, pokazy wideo, odczyty i inne imprezy; roczne członkostwo jest obowiązkowe, lecz tanie—czego nie można powiedzieć o restauracji w tym lokalu.

Dyskoteki

Niektóre dyskoteki działają jako prywatne kluby, lecz zwykle nie stwarza to żadnych problemów cudzoziemcom; aktualne informacje można uzyskać w Box Office, będącym w kontakcie ze wszystkimi lokalami. Wstęp kosztuje z reguły około 10000 L, w co wchodzi pierwszy drink.

Tenax, via Pratese 47, Peretola (autobus nr 29). Największa i najpopularniejsza dyskoteka we Florencji, jedno z głównych miejsc występów nowych i uznanych zespołów. Czynne śr.-nd.

Space Electronic, via Palazzuolo 37. Pierwsza dyskoteka we Florencji, gdzie wprowadzono wideo, i nadal w awangardzie; obecnie wyposażona w szklany parkiet i lasery, ulubiona wśród młodych cudzoziemców. Czynna co wieczór.

Yab Yum, Via de’Sassetti 5r. W samym centrum, z olbrzymim parkietem. Pn. zamkn.

Tabasco, Piazza Santa Cecilia 3r (pn. zamkn.); Flamingo, via Pandolfini 26. Główne dyskoteki dla homoseksualistów.

Kultura

Florencja robi, co może, aby sprostać swej podniosłej historii: specjalne wystawy sztuki są organizowane przez okrągły rok, a kalendarz kulturalny jest wypełniony programami operowymi, teatralnymi, baletowymi i muzycznymi. Informacje w języku angielskim o koncertach i spektaklach można zwykle uzyskać w kioskach rady miejskiej na Piazza Repubblica lub w Palazzo Vecchio; inne możliwości to biura turystyczne, plakaty i lokalne gazety. Przedsprzedaż biletów na większość imprez prowadzi Box Office (patrz „Życie nocne”), gdzie można również nabyć bilety na większe koncerty w innych miastach.

MUZYKA KLASYCZNA

Maggio Musicale Fiorentino to jeden z najsłynniejszych festiwali opery i muzyki klasycznej we Włoszech; wbrew nazwie, nie jest ograniczony do maja, lecz trwa od końca kwietnia do początku lipca. Spektakle i koncerty odbywają się w Teatro Comunale, Teatro della Pergoła, Palazzo dei Congressi i czasami w ogrodach Bóboli. Informacja i bilety — zwykle drogie—w siedzibie festiwalu, Teatro Comunale, przy Corso Italia 16 (*2779236). W Comunale trwa też zimowy sezon koncertowy od listopada do połowy grudnia oraz sezon operowy od połowy grudnia do połowy stycznia.

Estate Fiesolana, odbywający się każdego lata w Fiesole, to trochę mniej ekskluzywny festiwal, skoncentrowany bardziej na muzyce kameralnej i symfonicznej. Obejmuje także filmy i występy zespołów teatralnych, a większość imprez odbywa się w odkrytym Teatro Romano.

Od października do czerwca organizuje koncerty Musicus Concentus, towarzystwo muzyki klasycznej, organizujące czasem także wysokiej jakości imprezy jazzowe; nierzadkie są zniżki dla studentów.

TEATR

Teatro della Pergola, via della Pergola 12 (2479651) to główny teatr z repertuarem klasycznym, którego podstawowym rywalem jest Teatro Yariety, via del Madon-none 47 (* 663666). Teatro Niccolini, via Ricasoli 3 (213282), należy do najstarszych w mieście, lecz repertuar jest zdecydowanie współczesny. Spektakle Teatro Regionale Toscano, wysoce cenionego regionalnego zespołu teatralnego, odbywają się w różnych teatrach w mieście.

KINO

We Florencji jest wiele kin, lecz tylko w dwóch wyświetlane są filmy nie dubbingowane: w Astro, na Piazza San Simone (koło Santa Croce) pokazywane są głównie filmy anglojęzyczne (wt.-nd. ), natomiast w Spazio Uno, koło Santa Maria Novella przy via del Sole 10 filmy w języku angielskim wyświetlane są sporadycznie. Od czerwca do września jest przegląd filmowy na plenerowym ekranie w Forte Belvedere, nad ogrodami Bóboli — sceneria jest piękna, a filmy z reguły dobre.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *