Werona – Gastronomia i rozrywka

Werona – Gastronomia i rozrywka

Ceny w Weronie są dużo niższe niż w Wenecji: pełny posiłek w jednej z licznych trattorie kosztuje do 15000 L, a na rogu prawie każdej ulicy jest bar, gdzie można kupić szklankę wina za jedyne 300 L. Życie nocne jest tu bardziej zróżnicowane i rzeczywiście trwa do późna, w przeciwieństwie do Wenecji, gdzie przed północą wszystko jest zamykane na cztery spusty.

Pizzerie i restauracje

Najlepszą pizzę w Weronie można zjeść w Da Sahatore, Corso Porta Borsari 39 (pn. zamkn.); inne lokale w centrum, dokąd warto zajść, to Pizzeria Corte Farina, Corte Farina 4 (pn. zamkn.), i Pizzeria Arena, vicolo Tre Marchetti 1 (pn. zamkn.), które są czynne do 1.00. Trochę za centrum jest II Posto, przy via Fincato (wt. zamkn. i VII-VIII), gdzie również można dostać znakomitą pizzę i czasem posłuchać muzyki na żywo.

Pośród restauracji w centrum miasta najkorzystniejsze ceny są w Osteria Cucina al Cristo, Piazza Pescheria (nd. zamkn.), gdzie solidny posiłek z winem kosztuje 12 000 L. Choć można znaleźć niedrogie lokale w zabytkowym centrum, liczniejsze są za rzeką. Szczególnie dobra jest Trattoria Ropeton na Piazza Cistema, poniżej schroniska młodzieżowego (wt. zamkn.).

Po drugiej stronie Teatro Romano jest doskonała, choć z reguły zatłoczona, Osteria Fontanina, via Madonna Terraglio. W dzielnicy Veronetta, za Adygą idąc od San Fermo, znajduje się Circolo Perbacco, via Carducci 48 (śr. zamkn.), specjalizująca się w daniach rybnych i tradycyjnych, a Capitan Trihchetto, przy Lungadige Porta Vittoria (pn. zamkn.), chlubi się swym risotto i zakąską crostini.

Bary

Dwa stare bary, oferujące wybór win z terenu całych Włoch, to Bottega dei Vini przy vicolo Scudo di Francia, blisko północnego końca via Mazzini (10.30-15.00 i 18.00-0.00; wt. zamkn.), i Osteria delle Vecete przy via Pellicciai, również blisko Piazza delle Erbe (10.00-14.30 i 17.00-21.30; nd. zamkn.). Bary przy Piazza Bra i Piazza delle Erbe są trochę droższe, lecz warto wydać kilka lirów więcej, by móc popatrzeć na obrazki z życia miejskiego.

Wspaniałe widoki na Ponte Pietra i Teatro Romano rozciągają się z ogrodu Al Ponte przy via Ponte Pietra (8.00-15.00 i 17.00-2.00; śr. zamkn.) Prawie nietknięty dwudziestowieczną modą jest bar Osteria de Duomo, via Duomo 7a (7.00-20.00, pt. także od 21.00 do późna), gdzie w środy wieczorem i piątki w nocy występuje pełna entuzjazmu kapela ludowa.

Zwolennicy nocnego życia powinni się udać do Corto Maltese przy Lungadige Porta Vittoria (11.00-2.00; nd. zamkn.) i Campofiore przy via Campofiore koło uniwersytetu (8.00-15.00 i 17.00-2.00; nd. zamkn.). Ten pierwszy lokal ożywia się z upływem wieczoru, a na dole czasami występują zespoły muzyczne, natomiast ten drugi jest popularny wśród homoseksualistów i wielu heteroseksualistów — których przyciąga tu na tyle swobodna atmosfera, że nawet samotne kobiety mogą w spokoju wypić drinka.

Muzyka, teatr, filmy i dyskoteki

Muzyka i teatr to dominujące formy życia kulturalnego w Weronie. W lipcu i sierpniu w Arenie odbywa się festiwal operowy, często kosztowne przedstawienia Aidy, w Arenie występują też gwiazdy rocka: w ostatnich latach pojawili się tu między innymi Bob Dylan, Sting, Tina Turner i Joe Cocker. (Kasa mieści się w arkadzie szóstej Areny; bilety można rezerwować tylko listownie lub osobiście.) Festiwal Szekspira po włosku stanowi rdzeń letniego repertuaru Teatro Romano; wystawiane są także sztuki innych dramaturgów, a dodatkowe atrakcje stanowią częste festiwale jazzowe, bluesowe i rockowe. Niektóre imprezy w teatrze są darmowe, w innych można uczestniczyć sadowiąc się na schodach koło teatru, choć akustyka nie jest tam najlepsza. Kasa teatru (045/594363) sprzedaje również bilety do Areny i na odwrót.

Od października do maja w każdą środę w Cinema Stimate przy Piazza Cittadella pokazywane są filmy w języku angielskim. Scena dyskotekowa jest tu o wiele bardziej ożywiona niż w Wenecji, a lokale pojawiają się i znikają; bieżące adresy i godziny otwarcia można sprawdzić w miejscowym dzienniku ,,L’Arena”. Program wydarzeń jednorazowych znajduje się w dziale Spettacoli dziennika (którego egzemplarz znajduje się w każdym barze). Można także iść do biura turystycznego po egzemplarz Verona For You, choć na podanych tam terminach i cenach nie zawsze warto polegać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *