Na północ od Udine: Karnia (Carnia)

Na północ od Udine: Karnia (Carnia)

Region niewysokich wzgórz na północ od Friuli zwie się Karnia, a nazwę tę nadały plemiona celtyckie, które osiedliły się tu w IV w. p.n.e. Od strony Udine, drogą lub koleją, bramę regionu stanowi GEMONA, miasteczko, które zostało w dużej części zburzone podczas trzęsienia ziemi w 1976 r., gdy śmierć poniosło ponad 300 mieszkańców. Zabytkowe centrum na wzgórzu o stromych zboczach zostało wiernie odtworzone i niestety robi wrażenie scenografii do filmu. Katedra, niegdyś wspaniała budowla romańsko-gotycka, jest godna uwagi ze względu na olbrzymią XIV-wieczną statuę św. Krzysztofa na fasadzie.

Na północ od Gemony, po obu stronach górskiego odcinka rzeki Tagliamento, rozpoczyna się Karnia. Wysokie i często opadające pionowo góry wapienne rozdzielone są głębokimi, zalesionymi dolinami, które rozchodzą się promieniście w stronę granicy z Austrią na północy i Jugosławią na wschodzie. Te pasma górskie — Alpy Karnijskie (Alpi Carniche) na zachodzie i Alpy Julijskie (Alpi Giulie) na wschodzie — są prawie nieznane nawet samym Włochom, choć rejon ma wiele do zaoferowania chodzącym po górach i alpinistom. (Również językoznawcy nie powinni się tu nudzić, gdyż mieszkańcy posługują się dziwnymi wariantami friulano, niemieckiego i słoweńskiego).

W regionie jest jeden długi wysokogórski szlak turystyczny, Traversata Carnica, pomiędzy Sesto a Tarvisio, tuż przy granicy z Austrią. Jeśli szlak wydaje się zbyt długi lub trudny, to można wybrać się do Laghi di Fusine, dwu błękitnozielonych jezior w parku narodowym, w Alpach Julijskich, na samym północno-wschodnim krańcu Włoch. Do położonego 9 km od jezior TARVISO jest łatwy dojazd pociągiem lub autobusem; potem trzeba jechać autostopem, lecz ruch na szosie do Jugosławii jest duży, więc nie powinno być problemów. Po dotarciu do jezior można sobie obrać dowolnie długą trasę spacerową: ze ścieżki wokół jezior rozciągają się wspaniałe widoki na północną ścianę Mangart (2677 m), można też iść na czterogodzinną wyprawę do Rifugio Zacchi (1380) i z powrotem. Schronisko, w którym może przenocować trzydzieści osób, jest czynne od lipca do września i zwykle oferuje coś do zjedzenia.

Dodatkowe informacje o parku narodowym można uzyskać w Azienda Regionale delle Foreste, via Manzini 41, Udine (* 0432/294711). Ogólnych informacji o chodzeniu po górach i wspinaczce w Karnii udziela Societa Alpina Friulana (Societa Ospedale Vecchio 3, Udine) oraz biura turystyczne w Tarvisio i Piancavallo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *